Home

Tek Düşman Bütün Dünya Savaşıyor

COVID-19

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

TÜRKİYE COVID-19 HASTA TABLOSU
Türkiye
TürkiyeSon Güncelleme: Loading...
Doğrulanan vaka0
Yeni Vaka0
Toplam Ölüm0
Yeni ölümler0
Toplam İyileşen0
Aktif vakalar0
Kritik0
Vaka/1M0
Ölüm/1M0
Toplam Test0
Test/1M0
HASTALIK HAKKINDA

COVID-19 Nedir

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

ORTA DOĞU SOLUNUM SENDROMU (MERS)
Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS)
Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Nasıl Yayılır

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır.

ENFEKTE OLABİLİR MİSİNİZ?

Bilinen COVID-19 Belirtileri

Nefes Darlığı

Nefes darlığı herkeste görülmeyebilir bu durum genelde solunum sıkıntısı yaratmaktadır ve durum ilerlerse tıbbi gözlem altına alınması gerekmektedir. İşinin altta yatan rahatsızlıkları varsa solunum sıkıntısı olma olasılığı o duruma bağlı olarak daha da yüksektir.

Boğaz Ağrısı

Corona virüsten kaynaklı boğaz ağrısı şikâyetleri de olmaktadır. Fakat bu durum genel olarak yüksek ateş ve kuru öksürük belirtilerine göre daha az görülmektedir.Hastada göğüs ağrısı, tat duyusunda azalma varsa mutlaka corona virüs açısından değerlendirilmeli.

Kuru öksürük

Corona virüs kişilerde direk alt ve üst solunum yolunu etkilediğinden dolayı ilk görülen ve şikayete neden olan durum kuru öksürüktür. Kuru öksürük bu tarz durumda sık sık olmaktadır. Sık sık ve bitmek bilmeyen öksürük ilk belirtilerdendir.

Yüksek Ateş

Corona virüsün neden olduğu en önemli belirtilerden bir tanesi de yüksek ateştir. Bu belirti kişide en önemli belirtiler arasındadır. Corona virüs vücuda çeşitli tahribatlar verdiği için vücutta ateşle bu duruma tepki vermektedir.

Burun Tıkanıklığı

Nezle ve gripte de olduğu gibi koronavirüs vakalarında da virüs burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Burun tıkanıklığı eğer uzun sürüyorsa ve geçmiyorsa mutlaka PCR testi yaptırılıp öncesinde de bir uzmana başvurmak gereklidir.
Koronavirüs (Corona Virüsü) Nasıl Önlenir?

COVID-19 ÖNLEMLERİ

MÜKEMMEL EL YIKAMA

Kendinizi ve başkalarını koronavirüse (COVID-19) karşı korumanın en etkili yolu, ellerinizi en az 20 saniye sık sık temizlemektir.

Eldeki sabun

Etkili el yıkama

Parmakların uçları

baş parmaklar

Su altında yıkayın

pamuklu bir eldiven

COVID-19 TEDAVİLERİ

Ülkemizde 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Aşı adayları geliştirmeye çalışan ender ülkelerden biriyiz. Bir tanesi klinik öncesini başarıyla tamamlamış ve gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlanmıştır. 44 gönüllüye uygulama yapıldı. İkinci doz 26 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Nisan ayında ilk aşıya kavuşmamızı ümit ediyorum.

Klinik denemelerle test ediliyorlar. DSÖ, COVID-19'u tedavi etmek için aşılar ve ilaçlar geliştirme çabalarını koordine etmektedir.
COVID-19 HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sıkça Sorulan Sorular

NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

Bu SSS’nin dışında yeni bir sorunuz mu var? Bizi Arayın, Bize E-posta Gönderin veya aşağıdaki formu kullanarak şüphelerinizi bize sorun, 24 saat içinde yanıt veriyoruz.

Konumumuz
Türkiye-İstanbul
24/7 Destek
055055444333-medical
055077788999-covid-19
Bize e-posta gönderin
cocovid-19@medical.com
coronavirus@medical.com


    tr_TRTurkish